Shape Shape

معرفی و خواص گیاه سیب زمینی شیرین sweet potato nutrients and healthy food

Shape Shape
11/15/2022 01:14:02

معرفی و خواص گیاه سیب زمینی شیرین sweet potato nutrients and healthy food

معرفی گیاه سیب زمینی شیرین :

------------

اطلاعات اهمیت مصرف سیب زمینی شیرین از دانشگاه پزشکی امریکا  Utah

 

 

اطلاعات علمی از انجمن سرطان شناسی در خصوص 6 فایده و خواص سیب زمینی شیرین در پیشگیری و درمان سرطان :

Promote Gut Health

 Highly Nutritious

May Have Cancer-Fighting Properties

Support Healthy Vision

May Enhance Brain Function

May Support your Immune System

 

-----------------------------

خواص ضد سرطانی سیب زمینی شیرین :

May Have Cancer-Fighting Properties
Anthocyanins — a group of antioxidants found in purple sweet potatoes — have been found to slow the growth of certain types of cancer cells in test-tube studies, including those of the bladder, colon, stomach, and breast.
 

 

 

معرفی گیاه سیب زمینی شیرین:

سیب زمینی شیرین گیاهی است رونده و چند ساله از تیره پیچک (Convalvulanceae)  با نام علمی  (Ipomoea batatus)  و نام انگلیسی Sweet Potato  و نام ژاپنی آن (Satusuma imo)  می باشد. که یکی از محصولات مهم در کشورهای در حال توسعه می باشد. بطوریکه 98% تولید جهانی این محصول متعلق به این کشورها می باشد. سیب زمینی شیرین 19% از سطح زیر کشت سبزیجات ریشه ای و غده ای و 22% از تولید کل سبزیجات را در جهان به خود اختصاص داده است. مبدأ سیب زمینی شیرین گفته می شود که مرکز و جنوب آمریکا می باشد. در حدود 8000 تا 10000 سال قبل از میلاد فسیل های این گیاه در دره های (Chilca)  در کشور پرو یافت شده است. به عقیده بعضی از دانشمندان قبل از کشف قاره آمریکا توسط کریستف کلمب در سال 1492 این گیاه از طریق اقیانوس آرام به قاره آسیا معرفی شده است. در حدود قرن 16 از طریق جنوب چین به کشور ژاپن وارد شده است. و برای اولین بار در Okinava  ژاپن و سپس به Tangashima  که یک جزیره جنوبی از Kyushu می باشد، توسعه پیدا کرده است. در سال­های قحطی سیب زمینی شیرین با تولید و عملکرد بالا یک معجزه در نجات انسانهای فقیر و گرسنه در کشور ژاپن بود.بعد از جنگ جهانی دوم به دلیل قحطی و گرسنگی شدید مردم جهان میزان تولید سیب زمینی شیرین به 7 میلیون تن در سال 1945 رسید. ولی به تدریج به دلیل تغییر رژیم غذایی مردم ژاپن میزان سطح زیر کشت آن  به 45000 هکتار و میزان تولید آن به 1 میلیون تن کاهش پیدا کرد. میانگین عملکرد سیب زمینی شیرین در کشور ژاپن در حدود 2/22 تن در هکتار می باشد که از حد متوسط جهانی بالاتر می باشد. مصرف جهانی سیب زمینی شیرین، جهت تهیه کیک و نشاسته و به عنوان سبزیجات تازه و غیره  می باشد. سیب زمینی شیرین یک گیاه مناطق گرمسیری می باشد

 مجموعه مجید ارگانیک از سال 1378 با تولید محصولات سیب زمینی شیرین و ساتایمو و تارو و کوبو و یام  شروع به تولید و توزیع در کشور نموده و برای اطلاعات بیشتر لطفا به فروشگاه مراجعه نمایید.


برخی از خواص سیب زمینی شیرین

-     دارای مقداری مواد چرب و ایپومائین ، فیتوسترول ، کاروتن ، کلروژنیک اسید ، و ویتامینهای A,B,C می باشد.

-     در چین از غده آن به عنوان مقوی برای معده و طحال و کلیه استفاده می شود.

-     در هند و چین برای تقویت اشخاصی که دوره نقاهت بیماری را می گذرانند

-     در اندونزی برگهای خرد شده آن راروی محل سوختگی و مفاصل سفت شده می مالند ..

-     در هندوستان از ریشه گیاه به عنوان ملین استفاده می شود

-     منبع فوق‌العاده‌ی آنتی‌اکسیدان‌ها و ویتامین‌های مختلفی است.

-     سیب‌زمینی شیرین برای مقابله با آمفیزم : سیگاری ها بیشتر دچار آمفیزم (یک بیماری مزمن ریه) و کمبود ویتامین A می‌شوند

-     سرشار از پتاسیم، منیزیم، منگنز، کلسیم و آهن است.

-      برای تقویت سیستم ایمنی بدن : سیب‌زمینی شیرین منبع خوب ویتامین D محسوب می‌شود. این ویتامین برای عملکرد خوب غده‌ی تیروئید، دندان‌ها، عصب‌ها، استخوان‌ها، پوست و افزایش انرژی لازم و ضروری است.

برای ارتقای سلامت قلب : سیب‌زمینی شیرین حاوی میزان قابل‌توجهی پتاسیم است که برای افزایش سلامتی قلب مفید است و اثرات سدیم را کاهش می‌دهد. به این ترتیب نیز باعث کنترل فشارخون می‌شود. ویتامین B6 موجود در سیب‌زمینی شیرین مانع از بروز سکته‌ی مغزی، سکته‌ی قلبی و بیماری‌های دژنراتیو می‌شود

-     برای تسکین علائم قاعدگی : سیب‌زمینی شیرین حاوی میزان زیادی منگنز و آهن است که برای تسکین علائم پیش از قاعدگی مفید است.

-      بتاکاروتن موجود در سیب‌زمینی شیرین به رشد موها و از بین بردن شوره سر کمک می‌کند

-      پتاسیم موجود در سیب‌زمینی شیرین برای کاهش عضلانی و نفخ ورزشکاران بسیار مفید است. این سبزی پرخاصیت انرژی زیادی به شما خواهد داد و از گرفتگی عضلانی پیشگیری می‌کند

-     به دلیل دارا بودن پتاسیم به تنظیم ضربان قلب و علائم عصبی نیز کمک می‌کند.

-      سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها : سیب‌زمینی شیرین برای مقابله با بیماری نقرس، آرتریت و آسم مفید است چون سرشار از کاراتنوئیدهایی مانند بتاکاروتن هایی است. این ترکیب مفید باعث کاهش اثرات پیری شده و از رشد سلول‌های سرطان سینه و ریه پیشگیری می‌کند.

-     برای رشد جنین : خانم‌های باردار نیاز زیادی به اسیدفولیک دارند و سیب‌زمینی شیرین سرشار از این ویتامین است.

-     سیب‌زمینی شیرین ضداسترس

-      سیب‌زمینی شیرین برای حفظ جوانی پوست

-     سیب زمینی شیرین برای رشد موها :بتاکاروتن موجود در سیب‌زمینی شیرین به رشد موها کمک می‌کند و آن‌ها را از شر شوره در امان نگه می‌دارد.

اصلاح نباتات و ارقام سیب زمینی شیرین

در کشور ژاپن دو مرکز در زمینه اصلاح آن مشغول به فعالیت می باشد. مرکز بین المللی علوم گیاهی Tsukuba در استان Ibaraki  و دیگری آزمایشگاه مرکزی بین المللی در ناحیه Okinava  در استان Miyazaki . و سپس مرکز جمع آوری بذر سیب زمینی شیرین برای انجام کارهای تحقیقاتی آنها اضافه شده است. تا کنون در کشور ژاپن به دلیل شرایط خاص آب و هوایی قادر به تولید بذر نمی باشد. به همین دلیل باید روشهای جدیدی را ابداع کنند تا قادر به بذرگیری از گیاه در کشور ژاپن شد. تا سال 1950 باید Moon flower  (گل ماه) و پایه های کوتاه روز و گاهی نیز به صورت تلاقی  بین آنها مورد استفاده قرار می گرفت. اما به تدریج از سال 1960 با روش پیوند سیب زمینی شیرین بر روی پایه Roth cv تولید یک واریته جدید پاکوتاه به نام Morning glory (شکوه صبح) نمودند که از آن جهت تلاقی و بذرگیری مورد استفاده قرار می گیرد. که درحال حاضر مرکز تحقیقات KONARC’s در فصل بهار و پاییز به روش تلاقی واریته های جدید دو بار در سال و در حدود 60000 تا 80000 بذر تولید می کند. و سپس این بذرها به مرکز تحقیقات Tsukuba و Okinava جهت تولید نشاء منتقل می شود.

در ادامه اصلاح و تولید واریته های جدید این نشاء به مزارع تحقیقاتی منتقل می شود تا آزمایشات انتخاب لاین مناسب – میزان عملکرد – مقایسه عملکرد – قدرت سازگاری – ذائقه پسندی – و غیره انجام گیرد. که تقریباَ جهت معرفی یک واریته جدید در حدود 10- 8 سال طول می کشد.

بعد از اولین واریته جدید سیب زمینی شیرین به نام Norin No.1  در سال 1942 تا کنون 54 واریته جدید از طریق وزارت کشاورزی و ماهیگیری و جنگلداری ژاپن (MAFF) معرفی شده است.

 

واریته های سیب زمینی شیرین جهت مصارف خانواده

غده سیب زمینی شیرین به صورت های مختلف از آن جمله سرخ کردن – تنوری – آب پز - Tempura (یک نوع غذای ژاپنی). که بیشتر از واریته هایی مانند Benikomachi که در منطقه Kanto یا Koukei No.14 که در منطقه Kyushu و Shikoku در کشور ژاپن کشت می شود. 

از دیگر واریته های اصلاح شده که جهت مصارف خانوار مورد استقاده قرار می گیرد عبارتند از Benikomachi و Beniotome و Benioka (که از موتاسیون یک واریته قدیمی به نام Meijiera می باشد) و Miyano No36 و Bise و Tanega shimamurasaki که دارای آنتوسیانین در غده خود می باشد و رنگ آن ارغوانی می باشد.

 اهداف اصلاح سیب زمینی شیرین و واریته های جدید

1-    برای سفره خانوار : انتخاب  برای کیفیت بالای غذایی شکل رنگ پوست و رنگ غده تازه (زرد ارغوانی نارنجی)

2-     برای مواد خام : میزان عملکرد میزان نشاسته کیفیت الکل موجود در آن

3-     برای فرآورده های فرعی : مناسب جهت تولید فرآورده های غذایی میزان بالای رنگدانه (کاروتن آنتوسیانین) میزان عملکرد بالا

 اهداف دیگر اصلاح نباتات سیب زمینی شیرین

 واریته هایی برای غذا : واریته هایی برای استفاده از ساقه و برگ در مواد غذایی - واریته هایی با میزان درصد مختلف نشاسته و خاصیت غذایی آن - واریته هایی با میزان آنزیم مختلف در ریشه (B-amylase) واریته هایی برای کشت مستقیم : واریته هایی برای آرایش و زیبایی

 Beniazuma : این واریته رنگ پوست آن ارغوانی و رنگ داخل غده آن زرد می باشد ورنگ پوست و داخل غده آن تیره تر از واریته (Koukei No.14) هست. شکل غده آن مخروطی و محصول مزرعه تقریباَ یکنواخت در شکل است. غده آن در حالت آب پز دارای بافت نرم و خیلی شیرین و کیفیت و ذائقه پسندی آن بالا می باشد. این واریته تقریباَ زودرس می باشد و پوست غده آن زودتر از بقیه واریته ها شکل می گیرد و در حدود   30% از سطح زیر کشت سیب زمینی شیرین را در ژاپن شامل می شود.

 (Koukei No.14)  : آن در استان Kochi در سال 1945 به عنوان یک واریته جدید معرفی شده است. و رنگ پوست آن قرمز و رنگ درون غده آن  زرد روشن می باشد. و این واریته مستعد ویروس پرمانند خال دار(Feathery mottle)  بوده و میزان خسارت به آن زیاد و همچنین به نماتد نیز غیر مقاوم می باشد.و در استانهایی که در کشور ژاپن این واریته را جهت کشت انتخاب نموده اند در ابتدا در بین غده های برداشت شده ، غده های با کیفیت بالا و خوب را جدا کرده و به عنوان بذر در سال آینده مورد استفاده قرار دادند. و به دلیل ذائقه پسندی خوب مورد توجه می باشد. و میزان سطح زیر کشت آن بعد از واریته Beniazuma دومین رتبه و مقام را دارد.

Beniotome :رنگ پوست آن قرمز روشن و رنگ غده درون آن زرد روشن می باشد. غده آن کشیده و دوکی شکل و در زمان برداشت در مزرعه شکل آن مخروطی و یکنواخت می باشد. و در حالت آب پز بافت آن پودری و ذائقه پسندی آن خوب و در برابر نماتد مقاوم و قدرت نگهداری آن بالا است.

Benikomachi : این واریته رنگ پوست آن قرمز رنگ می باشد. و قسمت درون غده زرد رنگ می باشد. در حالت آب پز و پخته مزه آن خوب می باشد. ولی شکل آن نسبت به بقیه واریته ها مقدار بازار پسندی کمتری دارد. و از زمانی که واریته Beniazuma معرفی شده است میزان سطح زیر کشت آن به تدریج کاهش یافته است.

کشت سیب زمینی شیرین برای مصارف صنعتی

در استان Kagoshima بالغ بر 50% کشت سیب زمینی شیرین جهت تولید نشاسته به کار می رود که اغلب از واریته های Koganesengan و Shiroyutaka و نیز گاهی Joywhite  مورد استفاده قرار می گیرد.

الف) Koganesengan:  میزان نشاسته و عملکرد آن بالا می باشد. و آن یک واریته خارجی بوده که در مقایسه با واریته Norin No.2 که جزء اجداد آن است میزان نشاسته آن در حدود 25% و میزان عملکرد آن 20% بالاتر می باشد. پوست و غده آن سفید و مزه آن در حالت آب پز شده خوب و میزان مقاومت آن در برابر نماتد ریشه و نیز پوسیدگی سیاه قدرت نگهداری آن کمتر از بقیه واریته ها می باشد. و این واریته تقریباَ جهت مصارف صنعتی کشت می گیرد و سطح زیر کشت آن در رده سوم می باشد.

ب) Minamiyutake : آن اولین واریته اصلاح شده از ارقام خارجی می باشد و میزان مقاومت در برابر نماتد و قدرت نگهداری در انبار بالا می باشد. و پوست آن زرد قهوه ای و غده داخل آن زرد روشن و میزان نشاسته آن یک مقدار کمتر از واریته Koganesengan می باشد.

ج) Shiroyutaka : این واریته جهت تولید نشاسته می باشد و میزان عملکرد آن بالا و نسبت به واریته Koganesengan در حدود 20-10% بیشتر می باشد. و میزان مقاومت در برابر پوسیدگی سیاه ریشه و نماتد بالا می باشد. پوست آن زرد سفید و مقدار کمی قرمز در سر و در دم آن قرمز می باشد. و داخل غده آن زرد روشن متمایل به سفید می باشد. و میزان سطح زیر کشت آن رتبه چهارم در کشور ژاپن را دارد.

Shirosatsuma – Satsuma starch :این واریته ها جهت تولید نشاسته اصلاح شده است. و لاین ها در آن (CS lines) که میزان نشاسته آن بالا و مقاومت در برابر نماتد و بیماریها از طریق ژنتیکی بالا می باشد. واریته Shirosatsuma قدرت نگهداری در انبار آن بالا می باشد. و میزان نشاسته و مقاومت در برابر نماتد و بیماریها بالا می باشد

Konahomare : این واریته برای تولید نشاسته می باشد. و میزان نشاسته در حدود 29% بیشتر و میزان عملکرد آن بالا می باشد.

Joy white : در کشور ژاپن این واریته جهت تولید مشروبات الکلی کشت می شود. نسبت به دیگر واریته ها میزان عملکرد آن پایین تر ولی میزان ردصد نشاسته آن بالا و در مقایسه با واریته Koganesengan در حدود 3% بیشتر می باشد. رنگ پوست آن سفید و قسمت انتهایی آن قرمز رنگ می باشد.

 

واریته های سیب زمینی شیرین فرآورده های غذایی

سیب زمینی شیرین در صنایع تبدیل مواد غذایی مصارف گوناگون دارد از آن جمله در یک نوع بیسکویت ژاپنی به نام (Mushikiriboshi) که از ورقه های نازک آب پز شده آن تهیه می گردد. در یک غذای آماده ژاپنی به نام (Karinto) از ورقه های نازک سرخ شده سیب زمینی شیرین جهت تهیه آن استفاده می شود. هم چنین در انواع کیکها و ماکارانی و شیرینی از پودر آن استفاده می شود. در حدود 60% از مصرف سیب زمینی شیرین  در صنایع تبدیل مواد غذایی است.(شکل)

امروزه از آن در جهت تهیه آب میوه نیز استفاده می شود و به عقیده مردم ژاپن آن برای سلامتی بسیار مفید می باشد. از واریته هایی که در تهیه کیک می توان از آن استفاده کرد عبارتند از Koganesengan -Tamayutoka و نیز بعضی از واریته های سیب زمینی شیرین دارای درصد بالای آنتوسیانین می باشند از آن جمله واریته Ayamurasaki و بعضی از ارقام درصد بالایی کاروتن می باشد از آن جمله J.Red - SunnyRed که آن برای مصارف جدید می باشند. واریته های جدید با توجه به تقاضای بازار و نیازهای جدید اصلاح شدند که از آن جمله :

الف) Tamayutake :آن یکی از واریته های مهم جهت تولید یک نوع بیسکویت ژاپنی به نام Mushikiribashi می باشد. میزان عملکرد آن بالا و بازار پسندی آن  بسیار خوب  می باشد. رنگ پوست  آن زرد متمایل به سفید و رنگ داخل غده آن سفید است. با توجه به تقاضای بالا در این شیرینی چند واریته دیگر نیز معرفی شده است از آن جمله Hitachi Red که میزان کاروتن آن بالا و رنگ غده آن نارنجی می باشد. و واریته Tamaotome که میزان عملکرد آن بالا و شکل آن یکنواخت و کیفیت فرآورده های آن بالا می باشد.

ب) Ayamurasaki :در این واریته میزان آنتوسیانین آن بالا می باشد. و اجداد آن Yamgaura murasaki می باشد که در استان Kagoshima تولید شده است. میزان عملکرد و رنگدانه آن از والدین پدر و مادر خود بیشتر می باشد. این رقم چند منظوره می باشد. و علاوه بر آنتوسیانین بالای آن در غذا و فرآورده های غذایی و آب میوه و کیک و شیرینی مصرف می شود. رنگ پوست  آن بنفش پررنگ و رنگ داخل غده نیز بنفش و شکل آن کشیده و مخروطی و میزان بازار پسندی آن نسبت به بقیه واریته ها یک مقدار کمتر می باشد. و در جهت دارویی وگیاه درمانی نیز به دلیل بالا بودن آنتوسیانین آن در جهت برطرف کردن کم کاری کبد مؤثر می باشد

ج) Sunny Red  و J.Red :   

 جهت تهیه فرآورده های غذایی تولید شده است و میزان کاروتن آن بالا و رنگ داخل غده نارنجی می باشد. میزان مواد خشک واریته (J.Red) کم می باشد. و 25% تولید این واریته جهت تولید آب میوه مصرف می شود. رنگ پوست آن قرمزرنگ و میزان عملکرد ریشه آن بالا می باشد. واریته Sunny Red  میزان ماده خشک آن بالا و 35% تولید جهت تهیه فرآورده های غذایی مصرف می شود و رنگ پوست آن قرمز و شکل آن مخروطی و کشیده و شکل ظاهری آن جذابیت و بازار پسندی خوبی دارد.

سایر واریته های سیب زمینی شیرین:

الف) واریته های جدید برای مصارف اندام هوایی سیب زمینی شیرین:

Elegant summer از جمله واریته هایی می باشد که ساقه های هوایی آن همانند سبزی مورد استفاده قرار می گیرد. و میزان مواد معدنی و ویتامین و پروتئین آن بالا می باشد.

Suion   از دیگر واریته های سیب زمینی شیرین می باشد که علاوه بر ساقه هوایی آن از برگهای آن نیز می توان استفاده کرد. ساقه های هوایی سیب زمینی شیرین دارای انواع شکل و رنگ و برگ می باشد و بعضی از لاین های سیب زمینی شیرین قادر به گل دادن هستند ولی در شرایط آب و هوایی ژاپن این امکان وجود ندارد. Hanaranman  و Sweet line  از جمله واریته هایی می باشند که جهت تزئن و  آرایش می توان مورد استفاده قرار داد

ب) واریته های برای خانوار:

در دهه 1960 1970 در حدود 20% از غذای خانوار ژاپنی به سیب زمینی شیرین اختصاص داشت ولی امروزه آن به 4% کاهش پیدا کرده است . با توجه به اهمیت خودکفایی غذایی امروزه سعی در تولید واریته هایی می باشد که میزان عملکرد و درصد ماده خشک آن بالا می باشد.

ج) واریته های جدید کشت مستقیم

با توجه به هزینه بالای نشاکاری مراکز تحقیقاتی سعی در تولید واریته هایی هستند که امکان کشت میتقیم را داشته باشد از آن جمله دو داریته J.Red  و Murasakimasari  که توسط مرکز تحقیقات سیب زمینی شیرین   Kyshu  در منطقه Okinava  ژاپن معرفی شده است.

 --------------------------

--------

--------------------------------